Важен е пътят не целта!

Баскетболистите на НАГ – осми в България

Баскетболистите на НАГ заеха престижното осмо място на финалите на Ученическите игри за момчета 11-12 клас, които се проведоха във Варна. Самото класиране сред десетте най-силни тимове в страната бе успех за възпитаниците на треньора Веселин Горанов, които в зоналната фаза се справиха с непреодолимата доскоро конкуренция на Троян. За финалите достигнаха отбори на училища от Варна, Силистра, София, Стара Загора, Златоград, Правец, Видин, Бургас и Шумен.

Габровци имаха малшанса да са в по-силната предварителна група „Б“, от която бе излъчен бъдещия шампион – ГПЧЕ „Ал. Константинов“ - Правец, който по същество е юношеския тим на „Лукойл“. В него срещу част от бившите си съотборници игра доскорошният състезател на „Чардафон-Орловец“, юношеският национал Алекс Илиев.

Веско Горанов имаше сериозни кадрови проблеми преди финалите и успя да заведе във Варна само 7 състезатели. Сред тях осмокласника Кирил Кирилов, който остави отлични впечатления с играта си. Поради това специалистите не даваха особени шансове на тима на НАГ. Габровци обаче надминаха себе си. В групите те отстъпваха единствено на Правец, направиха много силен мач срещу отбора на СОУ „Цар Симеон Велики“-Видин, съставен изцяло от състезатели на „Бдин“. Решаващ се оказа трудният им успех над ГПАЕ „Гео Милев“ - Бургас – 89:86, който им гарантира осмото място – най-добро класиране на габровски мъжки ученически отбор в тази възрастова група. Иначе върховото класиране на Габрово на Ученически игри по баскетбол пак се държи от НАГ – момичетата 11-12-ти клас извоюваха шампионската титла през 2011 г.

Срещу Бургас неудържим беше лидерът на НАГ Стефан Бакалов, вицешампион при юношите с „Чардафон-Орловец“ от миналия сезон. Той наниза 45 точки, в атаката дойстойно му партнираше и Кирил Кирилов, завършил мача с 18. С добри изяви се отличи и друг състезател от представителния тим на Габрово – Стефан Стоянов.

В Бургас треньорът Веселин Горанов разчиташе на: Иван Пенчев, Иванил Иванов, Стефан Бакалов, Стефан Стоянов, Стилиян Ибовски, Николай Александров, Кирил Кирилов.