Важен е пътят не целта!

Първа победа срещу „Вихър 2002“ след 10 мача

Първа победа срещу отбора на „Вихър 2002” след десет загуби извоюваха вчера в русенската зала „Дунав“ талантливите възпитанички на Анита и Виктор Крушеви.
Първа победа срещу отбора на „Вихър 2002” след десет загуби извоюваха вчера в русенската зала „Дунав“ талантливите възпитанички на Анита и Виктор Крушеви. Историческият успех бе постигнат в първия пролетен турнир на Североизточната конференция по баскетбол при 14-годишните момичета, които, заедно още с местния „Дунав“, „Черно море Одесос“ (Варна) и „Доростол“ (Силистра), играят за разпределение от първо до пето място. За последно габровки паднаха от неудобния си съперник – който рядко пропуска финали при момичетата до 12 и 14 години, миналата пролет – болезнено 59:67 в своята зала „Орловец“, което ги лиши от възможността да се наредят сред 12-те най-добри в България. Там „Вихър 2002“ се класира шести. Иначе тимът от Вълчи дол има регистрирани победи през годините срещу момичетата на „Чардафон-Орловец“ със 75:1, 69:5, 67:8, 62:18. Че има тенденция към промяна се забеляза още миналата година на зоналното първенство в Габрово, където до последните минути не се знаеше кой ще се класира за финалите в София. Последователната работа на треньорското семейство Анита и Виктор Крушеви доведе до сладък резултат вчера в Русе – съкрушителна победа срещу „Вихър 2002“ със 68:21. Габровки доминираха през целия мач, вземайки и четирите части – 20:6, 18:2, 16:3, 14:10. Над всички бе лидерката на отбора Гергана Милчева, която, заедно с Мария Богданова, вече бе викана на проби в националния отбор за момичета до 14 години. Гери вкара с лекота 24 точки, ясно давайки знак, че това не е пределът на възможностите й. Микаела Николова завърши с 12, Виктория Богданова – с 10, а Дороти Ботева – внучка на габровската баскетболна легенда Цоньо Ботев – с 8.

Въпреки че в първия мач за деня – срещу фаворита за първото място „Дунав“ (Русе), треньорите решиха да пестят силите на Гергана успя да запише срещу името си 23 точки. Микаела отбеляза 8, Мария Богданова – 6.

„За мен важна е третата част, която спечелихме със 17:4“ - сподели след срещата Виктор Крушев. По негова преценка част от възпитаничките му са били прекалено уплашени и респектирани от реномето на „Дунав“ и са играли под възможностите си. Решаваща за очакваната загуба е била втората част, загубена с катастрофалното 32:5. В тази възрастова група през първата и втората четвъртина се играе с различни петици. Във третата четвърт треньорския тандем даде възможност на титулярките да повярват в себе си, след което ги остави на скамейката, за да имат сили за решаващата битка с „Вихър 2002“. Това и предопредели внушителната победа на „Дунав“ с 88:46.

В следващия кръг 14-годишните габровски баскетболистки ще гонят още един непостиган успех – срещу силистренския „Доростол“.

В Русе „Чардафон-Орловец“ бе в състав: Цветозара Димитрова, Гергана Минчева, Екатерина Христова, Дороти Ботева, Магдалина Дамянова, Мария Богданова, Ренета Тодорова, Микаела Николова, Виктория Богданова, Невена Младенова, Марина Стоянова, Стела Симеонова.