Важен е пътят не целта!

Девойките на НАГ са новите шампионки на България по баскетбол

Отборът на НАГ е новият шампион на България от ученическите игри по баскетбол при девойките 11-12 клас! Селекцията на преподавателя Веселин Горанов вдигна купата в зала „Орловец” и влезе в историята на габровския спорт, като първия училищен отбор от града стигнал до първото място в първенство по баскетбол. Габровските момичета изстрадаха успеха  в един драматичен финален двубой срещу състава на НГХНИ „Константин Преславски” (Варна). НАГ спечели първата част с 18:14, но гостенките отвърнаха с 10:12 във втората и на полувремето домакините имаха само две точки аванс – 28:26. Третата четвъртина беше за варненки. След много силна игра на  националката Веси Димитрова, воденият от Юри Шишков тим на гимназията за хуманитарни науки и изкуства, спечели частта с 20:12, и общият резултат в мача стана 40:46. Част от присъстващите в залата отписаха титлата, но не и габровските момичета. Със страхотен дух и подкрепяни бурно от малобройната публика,  Хриси Петкова и съотборничките и направиха впечатляващ обрат. Четири минути след началото на последните 10 разликата беше стопена – 46:47. Напрежението и драмата достигнаха връхна точка. Двата отбора се бяха захапали здраво и играта вървеше кош за кош. Минута преди края на таблото светеше резултат 55:55 и гостенките бяха в атака. Те обаче допуснаха грешка. Моника Колева открадна топката и завърши самостоятелната си акция с кош. До сирената оставаха 30 секунди. 19 преди края Шишков взе прекъсване и инструктира своите състезателки да доставят топката на Димитрова, която да пробва тройка за победата в мача. Габровските баскетболистки обаче изиграха отлично в защита оставащите секунди , не дадоха възможност на гостенките да стигнат до кош и срещата завърши при резултат 57:55.   Най-резултатна и във финалния двубой беше Славена Маджарова, с 23 точки. Моника Колева добави 18 за успеха, а Христина Петкова се отчете с 13 точки и куп борби под двата коша. Елайза Христова се записа с 2 точки, а Диляна Влаева отбеляза една.     Капитанката на новите шампионки Хриси Петкова получи купата от ръцете на главния секретар на Областна управа – Габрово Веселин Радков. Със златни медали се окичиха Вихра Терзиева, Соня Колева, Елайза Христова, Милена Ванева, Диляна Влаева, Моника Колева, Каролина Христова, Вероника Томова, Христина Петкова и Славена Маджарова. За отбелязване е факта, че тези момичета станаха шампионки на България без да допуснат загуба през сезона, на общинско, областно и зонално ниво. На финалите в Габрово отборът на НАГ надигра  в групата съставите на ПГЛПИ „Атанас Буров”-Горна Оряховица (67:44), АГ „Гео Милев”- Русе (95:25) и НГХНИ „Константин Преславски” – Варна (63:47). На полуфинала габровските момичета се наложиха над ТГ “Княз Симеон Търновски”- Стара Загора с 77:49, а в мача за първото място отново победиха силния варненски тим, с 57:55. Бронзовите медали от първенството станаха притежание на девойките от ТГ “Княз Симеон Търновски”- Стара Загора, които се наложиха в малкия финал над ЕГ “Иван Вазов”- Пловдив. Петото място зае съставът на СОУ “Г. С. Раковски”- София, шести стана тимът на ПГЛПИ “Атанас Буров” - Горна Оряховица, седми е отборът на НХГ “Св. Св. Кирил и Методий” -  Благоевград, осми – този на АГ “Гео Милев” – Русе, а на девета позиция завърши селекцията на ГПЧЕ “Петър Богдан” от Монтана. Отборът на ПМГ”Добри Чинтулов” – Сливен беше дисквалифициран, след първия ден от финалния турнир, заради нередовни състезателки. Индивидуалният приз за най-добър реализатор на турнира в Габрово стана притежание на Константина Стоянова от ЕГ “Иван Вазов”- Пловдив.