Важен е пътят не целта!

"Зограф" издъхна през второто полувреме

Тревненският "Зограф" загуби първия полуфинален плейоф от първенството на ББЛ "Б група Център", след като тотално изпусна въздуха през второто полувреме.

В неделя, в зала "Ивайло" във Велико Търново воденият от Антонио Станков тим отстъпи на местния "Ударникъ" - име, зад което се крият възпитаници на "Етър 49", с болезнена разлика - 57:78, въпреки че след 20 минути игра резултатът бе 38:38.
    В редовния сезон "Ударникъ" завърши на второ място, "Зограф" бе шести, но тревненци имаха положителен баланс срещу този съперник - 2:1 победи. Антонио Станков разполагаше с по-къса резервна скамейка, но този минус бе корегиран от колегата му Ивайло Стоименов, който очевидно бе подходил извънредно сериозно към мача - въпреки огромната разлика в края, двама негови състезатели записаха само 24 секунди игра, а трети - 1.2 минути. Нещо повече - приносът от резервите е тотално в полза на "Зограф" - 22:8 точки, основна заслуга за което е на Крум Ахилей, зъвършил срещата с 13 точки. Повече от него имаше само най-добрият в състава на тревненци - играещият треньор Стефан Иванов. Джордъна за пореден път стигна до дабъл-дабъл - 15 точки, 10 борби, коефицент за ефективност 17.
    Иначе срещата започна равностойно. До двайстата минута ту единият, ту другият отбор имаше леко преимущество. В тази част на мач лидерството се мени 11 пъти, в четири случая резултатът бе изравняван. Първата част завърши с точка повече за домакините - 17:16, преднината им бе занулена през втората - 21:22. Пет минути след началото на второто полувреме момчетата на Антонио Станков все още удържаха крехката си преднина - 45:44. След това двоен дрибъл на Валери Пейков, последван от грешен пас на Крум Ахилей сложи началото на спада в играта на "Зограф".  В продължение на три минити тревненци не успяха да вкарат точка и "Удърникъ" дръпна с 11 напред - 56:45. Тази разлика се задържа до средата на четвъртата част, когато момчетата на Станков окончателно загубиха вяра, че могат да се доберат до нещо по-съществено. През последната десетминутка те вкараха само 8 точки, което никак не се връзва с мъжки отбор, доказал през сезона, че познава играта. Въпреки че бяха относително равностойни в битката под кошовете - 41:47 борби, тревненци допуснаха 18 пъти съперниците им да ги преборят под собствения им кош. 28 регистрирани грешки също е показател, говорещ за неконцентрирана игра. Търновци бяха по-успешни и при контраатаките - 8:2 т., както и при т. нар. "втори шанс" - 11:2.
    Над всички в срещата бе 17-годишният Мартин Недев, на когото тревненци предоставиха възможност да изиграе мача на живота си - 36 точки, 11 борби, 2 асистенции, коефицент за ефективност 40.  С този резултат търновският талант вдигна показателите си средно на мач - 14.9 точки.
    "Паднахме, играхме зле, особено второто полувреме - сподели разочарованият от видяното старши треньор на "Зограф" Антонио Станков - Започнахме добре, държахме се в началото.  Но не бяхме концентрирани. Всички високи играчи бяха на разположение, но нито един от тях не игра както трябва - взеха ни 18 борби в нападение, въпреки че бяхме по-високия отбор. След наши грешки са ни вкарали 28 точки.  Четвъртата започнахме при 9 точки за тях и наша топка, но веднага сгрешихме. Сменяхме защитата, не се получаваше. Не подходихме на 100 процента сериозно, имаше спадове, момчетата се караха. Докато търновци спазваха указанията на треньора си  и играта им вървеше. Специално поздравления за това младо момче - вкара много точки.  Но гледаме напред. Другата севмица играем в Плевен, поради личен ангажимент, но съм убеден, че момчетата имат сили да победят. Ако го направят, третият мач ще е през седмицата в Габрово."
"Зограф":  Крум Ахилей (коеф. за ефективност 3, борби 0, асистенции 1, точки 13),  Николай Василев (-2, 1, 0, 1),  Валери Пейков (6, 8, 4, 2),  Стефан Иванов (19, 10, 5, 15),  Теодор Върбанов (0, 0, 0, 0),  Николай Георгиев (-1, 0, 0, 2),  Красимир Александров (4, 4, 0, 9),  Димитър Андреев (9, 5, 0, 7),  Калоян Благоев (1, 1, 0, 0),  Цветомир Минев (3, 3, 3, 8).