Важен е пътят не целта!

„Зограф" опита, но не успя - 52:70 срещу „Етрос"

В плейофите тревненският тим ще срещне безпогрешния "Етър 49"

„Зограф“ се опита да спечели шестото място в първенството на Българска баскетболна лига „Б група Център“, но не успя да стигне до задължителната победа срещу „Етрос“. Мачът от заключителния 14-ти кръг се игра вчера в зала „Ивайло“ във Велико Търново, което даде статут на домакин на противниците на тревненския тим. "Зограф" е съставен само от юноши, повечето от които под 17 години. Въпреки това „Етрос“, пълен с опитни състезатели, начело с Димитър и Иван Балъкови - синове на дългогодишния треньор на „Етър 49“ Станислав и внуци на легендарния Иван Балъков, доайен на търновския клуб, трудно стигна до победата със 70:52. Разликата не отговаря на съотношението на силите в мача. На полувремето домакините водеха само с точка - 34:33, а преди началото на заключителната четвърт - с 4.
    „Зограф“ поведе с кош на лидера си Ивайло Стоянов и през по-голямата част на срещата бе равностоен на батковците. На четири пъти успя да дръпне с точица на своя съперник, в други пет случая стигаше до изравняване на резултата. Провалът настъпи в заключителните минути, когато логиката изискваше младостта да надделее. Шест минути преди края на срещата изходът й беше отворен - 55:51. Точно тогава  водените от Димитър Тодоров-Стефан Иванов младоци се счупиха и допуснаха  „Етрос“ да направи серия от 13 точки  - за 66:51. До края на срещата оставаха 3 минути, така че време за обрат нямаше.
    11:2 - такова е точковото съотношение между резервите на победител-победен. Въпреки че момчетата от “Зограф”, всички юноши на габровския “Чардафон”, натрупаха мачове и в шампионата до 19 години, и в ББЛ, все още липсва балансираност в състава. В решителния сблъсък срещу “Етрос” петима от тях не успяха да запишат кош. Сред тях е и двуметровият талант Мартин Минчев, който все пак се отчете със 7 борби. Общо резервите записаха 2 точки, тези на “Етрос” - с 11.
    “Много плахо влязохме в мача - анализира видяното Димитър Тодоров. - Направиха ни разлика в първата част, но във втората заиграхме както трябва. На полувремето отстъпвахме само с точка. Не знам какво се случи в последната - опитахме всичко, чертахме схеми, не се получи. Загубихме много борби - на полувремето имахме 7 повече, накрая - четири по-малко. Правихме и много грешки, особено при стрелба от далечно разстояние. Свириха ни, с право, много крачки. В края започнахме да правим грешки, топката трудно стигаше под коша. Все пак съм доволен за показаното в по-голямата част от мача - играха с хъс, раздаваха се. Успяхме долу-горе да удържим Балъков, който иначе е безпощаден.  Вижда се, че има напредък, момчетата се стараят да играят баскетбол. След мача дори Митко Балъков ме поздрави: “Браво, братле, научили сте ги!”
    Въпреки че отстъпи в борбите в заключителната част - 49:53 общо, “Зограф” имаше преимущество в подкошието - 36:32 точки, както и при контраатаките - 12:5. Загубата бе предизвестена от многото непредизвикани грешки - 22, което доведе до съотношение от 20:4 точки в полза на домакините. Далечната стрелба на възпитаниците на Тодоров бе извън статистиката - 5% успеваемост - една тройка от 20 опита.
    В двубоя на лидерите Ивайло Стоянов, който бе обявен за MVP на тринайстия кръг на ББЛ “Б група Център”, бе едни гърди напред пред Димитър Балъков - коефицент за ефективност 34, формиран от 20 точки, 18 борби, 2 асистенции и две откраднати топки. 39-годишният ветеран на “Етрос” приключи с КЕ 27. Успеваемост под коша за победените регистрира и Георги Пашов - 17 точки.
    Загубата остави “Зограф” на последно място с две победи. Толкова има и “Гочита”, но е с по-добра точкова разлика. Така тревненци изтеглиха най-късата клечка - в плейофите ще срещнат недостижимия този сезон “Етър 49” - 14 победи в 14 срещи при кошова разлика 1369:686, което ще рече, че средно търновци са отбелязвали по 98 точки на мач.
    “Зограф”:  Ивайло Иванов (коеф. за ефективност -2, борби 0, асистенции 0, точки 0),  Александър Стефанов (1, 4, 2, 10),  Никола Пенев (0, 0, 0, 0),  Мартин Минчев (2, 7, 0, 0),  Ивайло Стоянов (40, 18, 2, 20),  Георги Пашов (12, 4, 1, 17),  Пламен Петков (-4, 5, 2, 3),  Али Чаудри (0, 0, 0, 0),  Георги Събев (5, 2, 2, 2),  Ивайло Стаменов (0, 0, 0, 0),  Искрен Колев(C) (-3, 1, 0, 0).