Димитър Тодоров с дабъл-дабъл при „хандбална" победа на „Чардафон"
- Автор: Иван Димитров Господинов
- Дата: 2025-01-20
- Прочетена: 173 пъти
- Коментирана: коментирай първи

Играещият треньор Димитър Тодоров записа дабъл-дабъл при победа на водения от него "Чардафон" срещу великотърновския "Етрос" с резултат, който по би прилягал на хандабел мач - 45:34. Срещата от десетия кръг на първенството на ББЛ "Б група Център" се игра в Свищов. Митака, единственият габровец играл в италианския шампионат, за пореден път трудно събра петица за мача. В последния момент отпаднаха опитните Антино Станков и Андреан Деков и в битката срещу пълната скамейка на "Етрос" се изправиха само 6 състезатели. Това измени плановете на Тодоров да се концентрира върху треньорските за ангажименти. Той не само обу кецовете, но беше и най-полезния играч на отбора, записвайки 16 точки, 13 борби, асистенция и 7 откраднати топки, което му формира най-високия коефицент за ефективност от двата тима - 21.
Битка на лидерите - Омар, с топката, срещу Димитър Тодоров
Иначе съпенцитите очевидно трябва да са доволни, че сред публиката нямаше много деца от школите. За първите 10 минути двата тима общо записаха 13 точки - 7:6 за "Чардафон", което рядко се случва и при 10-годишните. Също е положението при изпълнението на наказателни удари. "Етрос" със сигурност няма да успеят да счупят записания в Свищов антирекорд - 1 от 10, или 10%. Габровци на този фон бяха по-добри, но едва ли ще се гордеят с постигнатото - 2 от 6, или 33.33%. Под 40 процента бе успеваемостта и на двата тима при близката стрелба - 17 от 44 (38.6%), за победителите и 12 от 33 (36.4%) за великотърновци.
В началото нещата не изглеждаха толкова зле. "Чардафон" поведе още в четвъртата секунда с кош на Константин Търновски, който, за съжаление, не успя да подобри актива си до края на срещата, но записа 6 борби и 5 откраднати топки. След стрелби на Максим Наумов и Стефан Бакалов в 5-тата минута габровският тим поведе със 7:2, след което някой заключи противниковия кош до края на частта. Каръкът, продължил и през втората, бе счупен от Димитър Тодоров 2 минути след началото й с великолепна тройка. Почти веднага най-добрият играч на "Етрос" - Йосиф Омар, я върна за 10:10. Това бе второто, след 7:7, и последно изравняване. До края на срещата, въпреки яловите стрелби, "Чардафон" не допусна съперниците да го приближат на преодолими точки.
Преломът настъпи в средата на третата част, когато след 26:21 тройка на Тодоров и кош на Цветослав Митев дадоха импулс в играта на габровския тим, който направи серия от 11 точки и разликата изведнъж започна да набъбва, за да стигне 11 точки в края - 45:34.
Въпреки слабата резултатност, трябва да се отбележи, че момчетата на Димитър Тодоров контролираха срещата през цялото време. Това оправдава и добрата оценка на играещия треньор за съпреживяното на терена: "Доволен съм от мача. Раздавахме добре топката. Но съставът беше минимален и са наложи и аз да играя. Вярно е, че допускаме много грешки в защита, а в нападение все още нямама ясна идея какво правим. Ако сме в такъв състав, срещу по-силните отбори ще ни е по-трудно".
Такъв със сигурност е един от основните съпретенденти за медали "Локомотив"-Горна Оряховица, с който "Чардафон" ще се срещне в събота в Троян. Тамошната зала "Чавдар" бе късметлийска за габровци през есента - 92:45 през октомври.
Иначе срещу "Етрос" "Чардафон" лидираше по основните позатели, въпреки че изпусна битката под кошовете - 42:53 борби. Съотношението в точките от втори шанс е 34:19, а след противникови решки - 19:2 в полза на габровци. Така е и при бързите контраатаки - 12:0. При резервите ситуацията е 16:2. Заслугата на това е на Димитър Тодоров, на когото се наложи да влиза от пейката.
Стефан Бакалов, който три дни преди това бе рожденик, отбеляза празника си с добра игра, 11 точки, 8 борби и 4 асистенции.
"Чардафон", състав: Димитър Тодоров (коеф. за ефективност 19, борби 13, асистенции 1, точки 16), Теодор Върбанов (1, 3, 1, 4), Максим Наумов (2, 5, 1, 8), Цветослав Митев (3, 2, 2, 4), Стефан Бакалов (15, 8, 4, 11), Константин Търновски (6, 6, 1, 2).
Спартак - Чардафон 0:0
Кадетки
Плевен, зала "Балканстрой"
Спартак - Чардафон 46:62
Момичета 12
Габрово, зала "Орловец"
Чардафон - Черноморец Бургас 47:49
Момичета 12
Габрово, зала "Орловец"
Сливен 2010 - Чардафон ОБК 35:74
Юноши до 18 години
Габрово, зала "Орловец (Габрово)"
Чардафон ОБК - Спартак 77:55
Юноши до 18 години
Габрово, зала "Орловец (Габрово)"
Локомотив - Чардафон 56:54
Мъже
Велико Търново, зала "ВТУ - Спортен комплекс"
Чардафон - Етър 49 I 0:0
Кадети - юноши до 16 години
Габрово, зала "Орловец"
Чардафон - Дунав - Русе 2020 0:0
Кадети - юноши до 16 години
Габрово, зала "Орловец"
Чардафон - Локомотив 77:88
Мъже
Велико Търново, зала "Ивайло"
Чардафон - Светкавица 71:43
Момчета 14
Габрово, зала "Орловец"