Важен е пътят не целта!

ОУ "Ран Босилек"

https://cha-o.info/uploads/news_imgs/Purvo-4048.JPG
През 1950 - 1951 год. се провежда училищна реформа, по силата на която Началното училище "Николай Палаузов" и Първата габровска гимназия се сливат под името Първо основно училище "Радион Умников".\r\n\r\nДиректор на новосъздаденото училище, което се помещава в центъра на града, става Георги Поппенчев.\r\n\r\nВ Първо основно училище "Радион Умников" работят учители с голям педагогически опит, което е предпоставка то да привлече голям брой ученици. Класните стаи се оказват тесни и недостатъчни.\r\n\r\nНа 4 декември 1960 год. в Габрово се открива VII Основно училище "Никола Войновски" и 107 от учениците на I ОУ "Радион Умников", които са общо 750 на брой, се прехвърлят в новото VII ОУ.\r\n\r\nПрез годините на своето съществуване I ОУ"Радион Умников" установява тясно сътрудничество с Института за усъвършенстване на учители в гр.Варна. От своя страна Варненският институт залага опити, използва като учебна база и оказва методическа помощ на габровското уч-ще "Р. Умников". С годините това води до засилен интерес на родители и ученици и желание децата да се обучават именно в това училище.\r\n\r\nКласните стаи отново стават тесни и недостатъчни. През 1961 год. учениците в I ОУ"Р. Умников" са вече 821 на брой. Остро се чувства нужда от по-голяма сграда.На 24 април 1967 год. в слънчевия квартал "Камъка"отваря врати новата просторна сграда. Училището е преименувано и взема името на габровския детски поет и писател Генчо Негенцов "- РАН БОСИЛЕК".\r\n\r\nПрез първата учебна година 1968-69 г. учениците в новосъздаденото училище са 1393, първият Директор на Първо основно училище "Ран Босилек" е г-жа Пенка Петрова.През годините на своето съществуване нашето училище съхранява традицията в него да работят учители с дългогодишен педагогически опит, учители със завършени квалификационни степени, но преди всичко личности с огромен духовен заряд и ентусиазъм за работа.\r\n\r\nВ онези години, съобразно изискванията, учителите участвали в различни"педагогически четения", уроците им са наблюдавани с интерес от колегите им от целия град Габрово. Училище "Ран Босилек" се превръща в Базово училище, а това издига авторитета му.\r\n\r\nДнес в ОУ "Ран Босилек", с Директор г-жа Нина Митева, продължават да работят учители с висока професионална подготовка, отдали живота си на децата като ги образоват и мотивират за участие в Национални и Регионални конкурси, изложби, състезания, турнири.
През 1950 - 1951 год. се провежда училищна реформа, по силата на която Началното училище "Николай Палаузов" и Първата габровска гимназия се сливат под името Първо основно училище "Радион Умников". Директор на новосъздаденото училище, което се помещава в центъра на града, става Георги Поппенчев. В Първо основно училище "Радион Умников" работят учители с голям педагогически опит, което е предпоставка то да привлече голям брой ученици. Класните стаи се оказват тесни и недостатъчни.

На 4 декември 1960 год. в Габрово се открива VII Основно училище "Никола Войновски" и 107 от учениците на I ОУ "Радион Умников", които са общо 750 на брой, се прехвърлят в новото VII ОУ.

През годините на своето съществуване I ОУ"Радион Умников" установява тясно сътрудничество с Института за усъвършенстване на учители в гр.Варна. От своя страна Варненският институт залага опити, използва като учебна база и оказва методическа помощ на габровското уч-ще "Р. Умников". С годините това води до засилен интерес на родители и ученици и желание децата да се обучават именно в това училище. Класните стаи отново стават тесни и недостатъчни. През 1961 год. учениците в I ОУ"Р. Умников" са вече 821 на брой. Остро се чувства нужда от по-голяма сграда.На 24 април 1967 год. в слънчевия квартал "Камъка"отваря врати новата просторна сграда. Училището е преименувано и взема името на габровския детски поет и писател Генчо Негенцов "- РАН БОСИЛЕК".

През първата учебна година 1968-69 г. учениците в новосъздаденото училище са 1393, първият Директор на Първо основно училище "Ран Босилек" е г-жа Пенка Петрова.През годините на своето съществуване нашето училище съхранява традицията в него да работят учители с дългогодишен педагогически опит, учители със завършени квалификационни степени, но преди всичко личности с огромен духовен заряд и ентусиазъм за работа.
Към началото