Важен е пътят не целта!

Кадетите на „Чардафон" си върнаха на „Дунав", Плевен още е висока летва

Две седмици след като в своята зала „Орловец“ отстъпиха на „Дунав 2007 - Русе“ с 46:62, кадетите на габровския „Чардафон“ си върнаха за загубата.

В мач от първенството на зона „Мизия“ по баскетбол за момчета до 16 години, проведен в Плевен, момчетата на треньора Антонио Станков показаха сериозно игрово израстване и се наложиха с убедителното 77:60. В интерес на истината, те имаха леко психологическо преимущество - час преди сблъсъка съперниците им инфарктно загубиха от домакините от "Спартак" с 62:64, след като водеха почти през целия мач.
Усетили възможността за победа, вдъхновени от треньора си, габровци изиграха най-добрия си мач досега. Те не дадоха нито една част на съперника - 19:17, 21:14, 21:19, 10:10, въпреки „въртележките“ на състава, които Станков направи. Подопочните му бяха много агрисивни през целия мач - четирима състезатели завършиха срещата с по 4 лични нарушения, раздаваха се докрай и точно изпълняваха тактическите указания. Минусът от тази ситуация - съперникът получи право да изпълни 23 наказателни удара, бе ниглежиран от ниската успеваемост - 14 сполучливи опита. В същото време „Чардафон“ регистрира от фауллинията 8 от 8. Илия Маринов завърши срещата с 21 точки, Дениз Иванов записа 17, а 14-годишният талант Христо Вичев - 10.
Окрилените от успеха габровци се опитаха да се „озъбят“ и на домакините, но в края на краищата „Спартак“ засега е висока летва. Все пак първите две части - 18:19, 20:22, паказаха, че отборът има потенциал. Сривът в третата - 16:25, предопредели загубата - 68:84, въпреки лекото подобрение в последните 10 минути - 14:18. В тази среща агресивостта им беше малко поизтъпена - само 9 нарушения, докато съперниците им не се страхуваха да нарушават правилата, спирайки техни атаки - 17 фаула. Поразколебани, момчетата на Антонио Станков позагубиха точността си от фауллинията - 12 успешни от 21 опита. Илия Маринов наниза дежурните си 21 точки, толкова отбеляза и капитанът Ивайло Стоянов. Дениз Иванов и Пламен Петков също надминаха двуцифрената отметка.
„Доволен съм - обобщи видяното старши треньорът Антонио Станков. - Само преди две седмици загубихме от тези съперници с по 20 точки. Още тогава казах на момчетата, че, стига да тренират, нещата ще се получат. Че след 2 седмици ще видим различен отбор. И това стана. Играхме добър баскетбол в атака и в защита срещу Русе и ги победихме с 17 точки разлика. Бяхме по-класният отбор в този мач.
След това веднага трябваше да излезем срещу домакините, което им даде известни преимущества. Пак играхме доста добре. До полувремето на практика резултатът беше равен. Но явно наистина умората си каза думата - два мача един след друг. Силите ни стигнаха до третата част, поодпаднахме малко и психологически и Плевен направи разлика. В първият мач „Спартак“ победи „Дунав“ само с две точки, затова смятам, че сме равностойни и с двата тима. Отборът ни има голям прогрес. Тези деца играят баскетбол от две години, някои и по-малко. Вижда се, че имат потенциал. Благодаря на родителите, които ни следват навсякъде. Бяха отново с нас, подкрепяха ни, чувствахме се като домакини. Браво на децата! Поздравих ги, но ме и яд, защото знам, че можем повече. Трябва тренировки и усилена работа от всички.“
Срещу „Дунав“ „Чардафон“ игра в състав: Самуил Бакоев (точки 0), Ивайло Стаменов (0), Христо Вичев (10), Александър Недялков (0), Илия Маринов (21), Мартин Мехмедов (7), Кристиян Стоянов (0), Мартин Минчев (0), Дениз Иванов (17), Пламен Петков (9), Ивайло Иванов (0), Ивайло Стоянов (11).
„Чардафон“ срещу „Спартак“ игра в състав: Самуил Бакоев (точки 0), Ивайло Стаменов (0), Христо Вичев (5), Александър Недялков (0), Илия Маринов (21), Мартин Мехмедов (0), Кристиян Стоянов (0), Мартин Минчев (0), Дениз Иванов (10), Пламен Петков (11), Ивайло Иванов (0), Ивайло Стоянов (21).