Важен е пътят не целта!

“Чардафон-Орловец“ - вицешампион при юношите

Баскетболният „Чардафон-Орловец“ стана вицешампион на България при юношите, след като вчера в драматичен финал загуби в „Арена Ботевград“ от местния „Балкан“ със 70:78. Двата тима изнесоха безспорно най-красивия спектакъл на първенството пред ентусиазираната и компетентна местна публика. Над 1000 души уважиха финала – нещо, което не е често срещан
Баскетболният „Чардафон-Орловец“ стана вицешампион на България при юношите, след като вчера в драматичен финал загуби в „Арена Ботевград“ от местния „Балкан“ със 70:78. Двата тима изнесоха безспорно най-красивия спектакъл на първенството пред ентусиазираната и компетентна местна публика. Над 1000 души уважиха финала – нещо, което не е често срещано явление дори в Националната баскетболна лига. Мачът бе поверен на безспорно най-добрият арбитър у нас в последните години – международния Мирослав Томов, асистираха му Татяна Вълчева и Севдалин Манчев, който се справиха перфектно с напрегнатия мач. Шоуто бе изгледано и от президента на БФ „Баскетбол“ Георги Глушков, който и връчи наградите на финалистите. Специално заради „Чардафон-Орловец“ от София пристигна Тити Папазов, впечатлен от победата на габровци на полуфинала срещу „Левски“. Тити предаде и поздравите и пожеланията за успех на основния спонсор и на „Левски“, и на „Чардафон-Орловец“ - габровеца Цветан Василев.

При малко повече късмет, и най-вече при по-равностойна скамейка, „Чардафон-Орловец“ можеше да си тръгне от Ботевград като шампион. При всички случаи момчетата на Владимир Искров, Николай Вътков и Теди Буков спечелиха признанието на местната публика. Докато бяха свежи, играта има наистина бе наслада на окото. И десетте момчета в стартовия списък допринесоха за класирането на финалите, на в самия финал на нивото на най-добрите бяха само пет.-шест от тях, на които заложи и Искров. Въпреки че изкълчи глезен предния ден, на инжекции се опита да играе Георги Георгиев, но болката бе нетърпима. Това принуди старши треньора да пусне за няколко минути невъзстановения след операция на ахилес Кристиян Ставрев, който за краткото време на терена успя да вкара и четири точки. Иначе равенството срещу 12-те на „Балкан“ през целия мач поддържаха титулярите в тази среща Александър Илиев, Максим Алексиев, Никола Ангелов, Ерик Димитров и Денислав Трифонов. Те спечелиха първата част с 19:18, във втората дръпнаха до 37:31, след което умората започна да се чувства в играта им. Третата част завърши 51:50 за домакините, а четвъртата вървеше между 2 и 4 точки в полза на „Балкан“ до последните секунди, когато две грешки при бърза контраатака на габровци вместо до изравняване доведоха до крайното 70:78.

Александър Илиев бе най-резултатен срещу бъдещия шампион – 21 точки. Той спечели и индивидуалния приз на турнира за най-много асистенции. 14 точки реализира центърът Никола Ангелов, 15 наниза Максим Алексиев, 9 от които от тройки, с 13 завърши Ерик Димитров, а Денислав Трифонов – с 3.

Първият финал на габровски отбор в историята на българския баскетбол изиграха: Георги Георгиев, Александър Илиев, Никола Ангелов, Ерик Димитров, Стефан Бакалов, Стефан Иванов, Цветослав Митев, Денислав Трифонов, Кристиян Ставрев и Максим Алексиев. Сребърни медали получиха още Стефан Ставрев, Иво Веселинов и Христо Велчев, които имаха своя принос за класиране на финалите в Ботевград.