Важен е пътят не целта!

„Чардафон" издържа едно полувреме, вече е четвърти

Троян бяха без лидера си Цветослав Острев, но въпреки това доминираха през целия мач

"Чардафон" бе равностоен противник на домакините от "Дрийм тийм" само едно полувреме в мач от 12-ия кръг от първенството на Българска баскетболна лига "Б група център", който се игра в събота в зала "Чавдар" в Троян. След абсолютно равна първа четвърт - 18:18, и относително равностойна втора - 11:18, воденият от треньорския тандем Стефан Иванов- Димитър Тодоров загуби още позиции в третата - 13:19, и буквално се срина в заключителната - 12:31, за да се стигне до неочаквано голяма разлика - 54:86,  в който битката беше за второто място в групата. Преди срещата три отбора бяха с равен брой точки - съперниците в мача и горнооряховският "Локомотив". Железнирите в този кръг имаха лесна задача срещу аутсайдера "Етрос" - 65:35, и така с точка по-малко габровският отбор е самостоятелно четвърти във временното класиране. Първи е недостижимият този сезон великотърновски "Етър 49", който в дванайстия кръг стигна до дванайстата си поредна победа.
    В Троян габровци се явиха в относително пълен състав. Играещото треньорско дуо разполагаше с 8 състезатели, което не се случва често. В групата бяха Адреан Деков - състезател номер едно на "Чардафон" за миналия сезон, както и доказаният борец Красимир Александров. Отсъстваше един от лидерите - Антонио Станков, но и домакините не можеха да разчитат на основния си реализатор - Цветослав Острев, натрупал професионален опит в половината клубове от НБЛ, включително и в ботевградския "Балкан".
    Въпреки това домакините започнаха по-бойко и набързо натрупаха преднина от десет точки - 10:0. "Чардафон" пребори каръка едва три минути след началото на срещата с кош на Митко Тодоров, но "Дрийм тийм" бързо възстанови преднината си  - 12:2. Това обаче даде старт на най-силните минути на "Чардафон" в мача. С кошове на Константин Търновски, Стефан Иванов и Адреан Деков габровци наваксаха изоставането - 11:12. След това мачът тръгна кошо за кош, а три секунди преди края на частта резултатът бе изравнен - 18:18.
Тези  цифри се задържаха  на светлинното табло цели две минути след началото на втората част, а още две по-късно резултатът  бе 20:18 за домакините. След 60 секунди габровци дори се доближиха още по-плътно – 21:22. Оттук нататък домакините постепенно се отпушиха, но все пак 55 секунди преди почивката водеха само с 4 точки – 33:29.
    С напредването на времето по-дългата резервна скамейка на троянчани започна да се чувства все по-осезателно. Домакините разполагаха с 12 полеви играчи и този факт реши мача - 42:11 е точковият актив на двата отбора, дело на резервите.  Все пак гаабровци имаха въздух почти до края на третата част, когато за момент сведоха изоставането си до преодолимите осем точки – 42:50.
    Две минути след началото на четвъртата част изглеждаше, че на терена все още се води битка и победителят тепърва ще се определи – 44:55 от гледна точка на гостите.  Тази илюзия обаче бързо изчезна. С всяка секунда играта на „Дрийм тийм“ все по-пасваше на името му, а „Чардафон“ заседна на 47 точки, докато изоставането му не нахвърли 20. Гостите вече се надпреварваха в грешките, от които домакините безпощадно се възползваха – 25:8 е точковото съотношение по този показател в полза на Троян. „Дрийм тийм“ бе едни гърди напред и във всички останали елементи на играта – 60:48 борби, 46:40 точки от близко разстояние, 8:6 от втори шанс     16:11  след бързи контраатаки. Като капак им вървеше и далечната стрелба – 14 тройки от 18 опита, което резултира в изумителния коефицент 77.8%. На този фон избледня  повече от приличното постижение на „Чардафон“ - 11 от 21, или 52.4%. „Дрийм тийм“ определено имаше ден, играч на мача стана двуметровият тийнейджър Тервел Бажанов – коефицент за ефективност 23 – 12 борби    , 10 точки, 4 асистенции, 6 откраднати топки. Батко му Леонид пък бе най-резултатен – 21 т.
    От габровци пример за подражание бяха двамата треньори - Стефан Иванов завърши с дабъл-дабъл – 11 борби, 16 точки, Митко Димитров се отличи с 5 асистенции, 10 овладени и четири откраднати топки.
    Габровският отбор може решително да подобри позициите си в следващия кръг, когато среща „Локомотив“ - втори във временното класиране. През ноември „Чардафон“ постига успех срещу този тим – 69:59. „Дрийм тийм“ пък едва ли ще може да повтори чудесната си игра от събота и срещу лидера „Етър 49“. Мачовете са на 17-ти в Горна Оряховица.
    * * *
    „Чардафон“ бе в състав:  Теодор Върбанов (коеф. за ефективност 7, борби 3, асистенции 0, точки 6),  Стефан Иванов(C) (28, 11, 4, 16),  Димитър Тодоров (12, 10, 5, 5),  Цветослав Митев (6, 4, 0, 6),  Николай Василев (-1, 1, 1, 4),  Андреан Деков (5, 2, 0, 13),  Константин Търновски (5, 8, 4, 4),  Красимир Александров (-8, 2, 0, 0).