Важен е пътят не целта!

Митака удържа на думата си, „Чардафон" с +31 точки срещу „Алеко"

Слредващата събота, вероятно в Горна Оряховица, ще е решителният трети мач

„Удържах на думата си - бихме с над 30 точки“ - похвали се вчера старши треньорът на баскетболния „Чардафон“ Димитър Тодоров. Поводът - успехът във втория мач от първия плейоф на  Българска баскетболна лига „Б група Център“ срещу „Алеко Свищов“, спечелен с убедителното 103:72. Срещата се игра в събота в зала „Чавдар“ в Троян. Победата бе задължителна за габровския тим след неочакваната издънка седмица по-рано във Велико Търново - 75:81. Оптимизмът на Митака се крепеше на резултатите от  двубоите през редовния сезон, когато неговите подопечни на два пъти нямаха проблеми срещу този съперник - 95:61 и 106:76.
    За решителния двубой всички други ангажименти загърби предшественикът на Тодоров - Антонио Станков, който от миналото лято води подрастващите от мъжкото направление на плевенския “Спартак”. В ББЛ обаче е верен на “Чардафон”. В състава се завърна и опитният Стефан Бакалов.
    Срещата обаче не започна толкова обнадеждаващо. През първата част мачът бе двуостър, водачеството се променя 5 пъти, в 6 случая резултатът бе равен. Точно в тази част на играта символичните домакини записаха и своите пет минути слава - 5:11 мин, в които бяха напред в резултата. Нещо повече, секунди преди края на първата четвърт те бяха точка напред, но кош на Бакалов кажи-речи със сирената даде предимство на “Чардафон” - 24:23.
    Втората част също започна тегаво от гледна точка на очакванията на Тодоров. Почти три минути резултатът се задържа 26:24 в полза на габровци. Тогава наставникът реши да изтегли Антонио Станков по-напред - в позицията на атакуващ гард, и нещата започнаха полека-лека да се получават. Две минути по-късно информацията на таблото гласеше 32:26, а още след пет ситуацията вече изглеждаще необратима - 50:33 за “Чардафон”, или 26:10 за десет минути.
    След почивката ситуацията не се промени. Митака и компания леко взеха третата част с 36:22 и буквално отказаха съперника си. Отпускането им в края доведе до паритет в заключителните десет минути, в които свищовлии бяха равностойни - 17:17.
    “Чардафон” спечели мача оттам, откъдето започва баскетболът - битката под кошовете. Габровци взеха 55 борби, срещу 34 на съперниците им, 16 от които в нападение. В резултат точковото съотношение в подкошието е 54:34. Победителите по-умело се възползваха и от противниковите грешки - 20:13, от т. нар. топки втори шанс - 10:2, както и от бързите контраатаки - 8:4. “Алеко” демонстрира по-равностойна резервна скамейка - 34:24 точки, но Тодоров остана доволен от представянето на целия състав, в който бяха и четирима юноши на клуба, които в редовния сезон защитаваха цветовете на тревненския “Зограф”. Всички те записаха сериозни минути на терена, а Ивайло Стоянов бе в титулярния състав и завърши с 13 точки.
    Иначе, за пореден път, над всички бе Стефан Иванов-Джордъна, кото вчера стана на 29. Той пак си извоюва правото да бъде наричан MVP на мача, отбелязвайки 25 точки, печелейки 7 борби, добавяйки и 3 асистенции. По показателя +/- номер едно пък е Теодор Върбанов - 23 в положителната зона, следствие на спечелените от него 11 борби, 4 от които в нападение. С двуцифрен актив - 10 точки, завърши и Крум Ахилей.
    Очаквано, влиянието върху играта на Антонио бе внушително. Той наниза 17 точки, записа 9 асистенции и две откраднати топки, както и 4 борби.
    “Доволен съм от всички, слушаха ме, изпълняваха указанията ми - анализира видяното Димитър Тодоров, който за пореден мач не бе в ролята на играещ треньор заради контузия. - В началото беше по-оспорвано, но тогава върнах Пламен Петков отзад. Той даваше първия пас, а след това Антонио ръководеше играта. Така транцизията ни се получаваше по-добре, бяхме по-бързи и нещата се получиха.  С изключение на последната част, когато пак започнахме да се лигавим и допуснахме много грешки.”
    Цифровото изражение на това заключение е 19 грешки. Слаба бе и успеваемостта от наказателната линия - 15 от 26, или 57.7%. Здрави нерви проявиха само Стефан Бакалов - 3 от 3, и юношата Александър Стефанов - 2 от 2.
    В останалите срещи победителите от първия кръг дублираха постиженията си: “Етър 49” - “Зограф” 97:25, “Локомотив” (Г. Оряховица) - “Гочита”(В. Търново) 62:47, “Дрийм тийм Троян” - “Етрос” (В. Търново) 81:57. Така само “Чардафон” и “Алеко” стигнаха до трени мач. По програма той трябва да се играя следващата събота в Горна Оряховица, но има индикации, че може да бъде прехвърлен в Габрово.
    “Чардафон”, състав:  Теодор Върбанов (коеф. за ефективност 17, борби 11, асистенции 0, точки 7),  Стефан Иванов (33, 7, 3, 25),  Крум Ахилей (12, 2, 4, 10),  Георги Пашов (0, 0, 0, 0),  Цветослав Митев (-1, 4, 1, 0),  Стефан Бакалов (22, 7, 1, 15),  Пламен Петков (9, 3, 3, 2),  Александър Стефанов (4, 0, 1, 5),  Константин Търновски (8, 2, 3, 9),  Антонио Станков (12, 4, 9, 17),  Ивайло Стоянов (17, 8, 2, 13).